Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 201

“11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 201 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 201

Adana Çocuk Evleri Sitesi’nin yeni binasında bulunan, alanı en çok 400 metrekare olan kare biçimindeki toplantı salonunun zemini parke döşetilmek isteniyor. Bunun için A firması, bu işi parke maliyetinden daha az fiyata yapabileceğini belirtiyor. Firma; bir kenarı x metre olan kare şeklindeki zemini parke ile döşeme işlemi için parke maliyetini alan üzerinden metrekaresini 20 Türk lirası, satış fiyatını ise çevre üzerinden metresini 100 Türk lirası olarak belirlemiştir. Bu durumda kare biçimindeki salonun bir kenarı x metre olmak üzere kullanılan parkenin maliyet fiyatı 20 • x2, satış fiyatı 4 • x • 100 = 400x olarak gösterilebilir. Firma zemini maliyetinden daha az bir fiyata döşeyeceğine göre satış fiyatı maliyet fiyatından küçük olmalıdır. Bu durum matematiksel olarak 400x < 20×2 eşitsizliği ile gösterilebilir. Karenin alanının en çok 400 metrekare olması ise x2 < 400 eşitsizliği ile gösterilir. Bu durumda x bilinmeyeni ile ilgili iki şartın var olduğu görülür. Bu şartlar birlikte yazılırsa eşitsizlik sistemi elde edilir.

Bu bölümde iki veya daha fazla eşitsizlikten ya da denklemden oluşan sistemleri ve bu sistemleri sağlayan değer aralıklarını veya değerleri bulmayı öğreneceksiniz.

İkinci dereceden iki bilinmeyenli denklem sistemlerinin çözüm kümesini bulmayı öğreneceksiniz.

a, b, c, d, e, f birer gerçek sayı ve a, b, c sayılarından en az ikisi sıfırdan farklı
• ax2 + by2 + cxy + dx + ey + f = 0 biçimindeki denklemlere ikinci dereceden iki bilinmeyenli denklemler denir.
• İki bilinmeyen içeren en az birinin ikinci dereceden olduğu birden fazla denklemden oluşan sisteme ikinci dereceden iki bilinmeyenli denklem sistemi denir.
• Denklem sistemini sağlayan (x, y) biçimindeki gerçek sayı ikilileri bu denklem sisteminin çözüm kümesini oluşturur.
• İkinci dereceden iki bilinmeyenli denklem sistemlerinin çözüm kümesini cebirsel yoldan bulmak için genel olarak yok etme yöntemi veya yerine yazma yöntemi kullanılır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 201 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!