Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95

“8. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 95 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95

5. Aşağıdaki soruları çözünüz.

a) Yarıçapı (a + 3) cm olan O merkezli daireden, yarıçapı a cm olan O merkezli daire kesilerek çıkarılıyor. Kalan mavi boyalı bölgenin alanını veren cebirsel ifadeyi yazınız. (π = 3 alınız.)

  • Cevap: 18a + 27

b) a (a + 8) + 3 (2a – 5) + 64 ifadesinin en sade hâlini çarpanlarına ayrılmış biçimde yazınız.

  • Cevap: (a + 7) . (a + 7)

c) 4x2 – 36 km’lik bir yolun her gün (x – 3) km’lik kısmı yüründüğüne göre bu yolun tamamının kaç günde yürüneceğini gösteren cebirsel ifadeyi yazınız.

  • Cevap: 4 . (x + 3)

ç) Bir dikdörtgensel bölgenin alanı (9x2 – 81) cm2 ve kısa kenarı (x – 3) cm olduğuna göre uzun kenar uzunluğunu cm cinsinden cebirsel olarak bulunuz.

  • Cevap: 9x+27

6. Yarıçapı r olan b bir dairenin alanı πr2 , çevresi 2πr ’dir. Aşağıda daire şeklindeki bir tarla gösterilmiştir. Bu tarlanın alanı a > 0 olmak üzere 3a2 – 48a + 192 m2 dir. Tarlanın etrafına çit yaptırmak isteyen Ali Bey’in yaptıracağı çitin uzunluğunu metre cinsinden cebirsel ifade olarak yazınız. (π = 3 alınız.)

  • Cevap: (6a+48)

8. Sınıf Meb Yayınları Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 95 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!