Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 161

“8. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 161 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 161

4. Aşağıdaki soruları çözünüz.

a) Yukarıdaki dikdörtgen prizma biçiminde yarıya kadar süt ile dolu olan kutudan ölçüleri verilen silindir şeklindeki bardakla iki bardak süt kullanılmıştır. Kutunun içerisinde kaç ml süt kalmıştır? (1 cm3 = 1 ml’dir. n = 3 alınız.)

  • Cevap: 348

b) Yarıçapı 15 cm, yüksekliği 32 cm olan ve içi tamamen zeytinyağı ile dolu silindir şeklindeki bir kapta bulunan yağın tamamı, yarıçapı 12 cm olan silindir şeklindeki başka bir kaba boşaltılıyor. Zeytinyağının taşmaması için bu kabın yüksekliği en az kaç cm olmalıdır? (n = 3 alınız.)

  • Cevap: 50

c) Yukarıda yarıçapı 6 cm, yüksekliği 24 cm olan dik dairesel silindir şeklindeki bir kütükten kenarlarında 3 cm kalacak şekilde tabanına kadar oyularak yapılan saksı verilmiştir. Buna göre saksının toprak konulacak bölümünün hacmi kaç cm3 olur? (n = 3 alınız.)

  • Cevap: 648

ç) Taban yarıçapı 60 cm ve yüksekliği 200 cm olan silindir şeklindeki bir sulama deposunun içindeki su yüksekliği 40 cm’dir. Bu suyun tamamı ile bir kenarı 4 m olan kare şeklindeki bir alan sulanabilmektedir. Buna göre 20 m2 lik bir alanın daha tamamen sulanabilmesi için depo içindeki su yüksekliği en az kaç santimetre
olmalıdır? (n = 3 alınız.)

  • Cevap: 50

5. Yanda Emine Hanım’ın kafesinde bulunan dik dairesel silindir şeklindeki çaycının ölçüleri verilmiştir.
Emine Hanım başlangıçta tamamen dolu olan çaycıdan gün içerisinde gelen müşterilerine 120 ml’lik bardaklarla 40 tane açık, 80 tane de demli çay satmıştır.
Çayları hazırlarken;
• demli çay için bardağın 1/3’ü kadar dem, kalanı kadar su
• açık çay için bardağın 1/4 ’i kadar dem, kalanı kadar su koymaktadır.
Buna göre çaycıda kalan su ve demden kullanarak en fazla hangi çeşitten (açık – demli) kaç bardak çay satar? (n = 3 alınız.)

  • Cevap: 4 tane demli

8. Sınıf Meb Yayınları Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 161 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!