Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 304

“11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 304 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 304

Uzayda sabit bir O noktasından eşit uzaklıkta bulunan noktaların birleşim kümesine küre yüzeyi ve bu yüzeyle sınırlanan katı cisme küre denir.

• Sabit olan O noktasına kürenin merkezi, O noktası ile küre yüzeyi arasındaki sabit olan uzunluğa ise kürenin yarıçap uzunluğu denir. Yukarıdaki şekilde verilen kürenin yarıçapı [OB], yarıçap uzunuğu ise | OB | = r olur.

• Küre yüzeyinin düzlemle olan ara kesiti bir çemberdir. Bu çembere küre çemberi denir. Eğer küre çemberi, kürenin merkezinden geçiyorsa buna kürenin büyük çemberi denir.

Yukarıdaki I numaralı şekilde verilen r yarıçaplı kürenin yüzeyi, oyun hamuru ile 1 mm kalınlıkta kaplanarak II numaralı küre elde ediliyor. II numaralı küre yüzeyindeki oyun hamurunun tamamı yukarıdaki III numaralı şekilde verilen derinliği 1 mm ve yarıçapı r olan dairesel 4 kaba boşluk kalmayacak şekilde aşağıda verilen şekildeki gibi dolduruyor.

Yapılan bu işlemlerden sonra hiç oyun hamuru artmadığı görülür. Bu durumda bu kaplardaki hamurların yüzey alanları toplamı, küre yüzeyini kaplayan hamurun yüzey alanına eşittir. Buradan küre yüzeyinin alanı 47ir2 olarak elde edilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 304 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!