Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 296

“11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 296 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 296

Uzayda kapalı bir E eğrisi ile bu eğrinin düzlemi dışında bir T noktası olsun. T noktasından geçen ve E eğrisini kesen doğruların kümesine konik yüzey denir. T noktasına konik yüzeyin tepe noktası, konik yüzeyi oluşturan doğruların her birine konik yüzeyin ana doğrusu denir. Bir konik yüzeyin sınırladığı bölgeye koni denir.

Tabanı daire olan konilere dairesel koni ve dairesel koninin tabanının merkezi ile tepe noktasından geçen doğruya koninin ekseni denir. Ekseni taban düzlemine dik olan konilere dik koni, dik koninin tabanı daire şeklinde ise bu koniye dik dairesel koni denir. Taban dairesinin merkezi O noktası olan yandaki dik dairesel koninin ana doğrusu [TA] ve [TB], yüksekliği [TO] ve taban yarıçapı [OB] olur.

Kitabın bundan sonraki kısmında kolaylık olması için “koni” denildiğinde “dik dairesel koni” anlaşılmalıdır.

Taban yarıçapı r, ana doğrusu C birim olan bir koninin yüzey alanı aşağıdaki gibi bulunur.
T Koni, ana doğrusu [TA] boyunca kesilirse bu koninin yan yüzeyinin bir daire dilimi olduğu görülür. Daire dilimini sınırlayan yay parçasının uç noktaları A ve A’ olsun. Daire diliminin yay uzunluğu taban dairesinin çevre uzunluğuna eşit olup 2rr kadardır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 296 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!