Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Miray Yayınları Sayfa 292

“10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 292 Miray Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Miray Yayınları Sayfa 292

Yandaki küpün bir ayrıtı 6 cm uzunluğundadır.

Bu küpün A, B ve C noktalarından geçen bir düzlem ile kesilmesiyle oluşacak piramidin yüzey alanını cm 2 cinsinden bulalım.

A, B ve C noktalarından geçen düzlem ile kesilen küp yandaki gibi bir piramit oluşturur. Piramidin [ AP ], [ PB ] ve [ PC ] ayrıtları küpün ayrıtlarına eş, [ AC ], [ AB ] ve [ BC ] ayrıtları da küpün yüzey köşegenlerine eştir. Bu durumda piramidin, dik kenarları küpün ayrıtı olan üç eş ikizkenar dik üçgen ve kenarları küpün yüzey köşegeni olan bir eşkenar üçgenden oluştuğu söylenebilir.

Bu üçgene eş olan 3 tane yüz olduğundan bu yüzlerin alanları toplamı, 3 . 18 = 54 cm 2 dir. … ( I )

Bu üçgene eş olan 3 tane yüz olduğundan bu yüzlerin alanları toplamı, 3 .18 = 54 cm 2 dir. … ( I )

Keops Piramidi, Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan antik Gize Mezar Kenti’nde bulunan üç piramitten en eski ve en büyük olanıdır. Keops Piramidi tabanı dörtgen olan bir dik piramittir.

Buna göre Keops Piramidi’ni, taban ayrıt uzunluğu 230 m ve yüksekliği 138 m olan kare dik piramit kabul ederek bu piramidin hacmini m3 cinsinden hesaplayalım.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Miray Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 292 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!