Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Berkay Sayfa 144-145-146 Cevapları

[giris]7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Berkay Yayınları Sayfa 144-145-146 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları Berkay Yayıncılık[/syf]

Açıortay

Esra, yanda çizilen 1. şekildeki FDE açısının F ve E noktalarına pergeli koyarak 2. şekildeki K noktasını belirledi. Daha sonra 3. şekildeki D noktası ile K noktasını birleştiren bir ışın çizdi. Esra’nın çizdiği ışın, FDE açısını iki eş açıya böler mi? Oluşan açıları karşılaştırınız.

  • Cevap: Eğer tam ortadaysa bölebiliriz; yoksa bölemeyiz.

ETKİNLİK

• Bir dinamik geometri yazılımında yandaki gibi ekranın sol üst köşesindeki A tuşunu kullanarak çalışma sayfası üzerinde A, B ve C noktalarını oluşturalım.
• Üstteki araç çubuğundan sekmesine tıklayıp (ışın) seçeneği ile öncelikle A ve B noktalarından sonra A ve C noktalarından geçen iki ışın çizelim.
• Üstteki araç çubuğundan sekmesine tıklayıp (açıortay) sekmesini seçerek oluşturduğumuz ışınlara tıklayalım.
Oluşan doğru, açının açıortayı mıdır?
• Simdi de sekmesine tıklayalım. Önce oluşturduğumuz açının bir koluna ve açıortay doğrusuna, sonra açıortay doğrusuna ve açının diğer koluna tıklayalım.
Oluşan açıların ölçüleri eşit midir? Açıklayınız.

  • Cevap: Eşit değildir. Çünkü AC ve AB doğrularının eğimleri birbirinden farklı ve açılarda farklı.
[syf]7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Berkay Yayıncılık[/syf] [LD; KLM’nı, ölçüleri 60° olan iki eş açıya ayırır. Bu durumda [LD, KLM’nın açıortayıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 146 Cevapları Berkay Yayıncılık[/syf]

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Berkay Yayıncılık Sayfa 144-145-146 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Matematik Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap