Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Koza Sayfa 155-156-157-158 Cevapları

[giris]5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Koza Yayınları Sayfa 155-156-157-158 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları Koza Yayınları[/syf]

MOTİVASYON

Resimde el işi kâğıdının bir köşesi, resim çerçevesinin köşesi ile çakıştırılmıştır. Yine aynı şekilde sehpanın köşesi ile el işi kâğıdı çakıştırılmıştır. El işi kâğıtlarının birer köşesindeki açılardan yararlanarak resim çerçevesinin ve sehpanın birer köşesindeki açılar hakkındaki düşüncenizi açıklayınız.

  • Cevap: Resim çerçevesinin köşesi 90°’dir. El işi kağıdının köşesi de 90°’dir. Dolayısıyla üst üste gelince elişi kağıdı çerçeveye oturmuştur. Sehpanın bir köşesi de dar açıdır. El işi kağıdı sehpayla çakıştırıldığında bir parçası dışarıda kalacaktı.
[syf]5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 156 Cevapları Koza Yayınları[/syf]

Kareli kâğıtlar üzerinde açılar çizip bu açıları inceleyelim:
a. Açıölçerimiz ile AB ışınını aşağıdaki gibi çakıştıralım. Açıölçerimizin 90° yi gösteren çizgisinin üst kısmına bir C noktası işaretleyelim. Açıölçerimizi kaldırıp cetvelimiz yardımıyla AC ışınını oluşturalım:

Oluşan açı, sembolle şu şekillerde gösterilir ve okunur: A (A açısı), CAB (CAB açısı) veya BAC (BAC açısı). Bu açının ölçüsü 90°dir.

A açısı dik açıdır. Bu açının ölçüsünü sembolle m( A) = 90°, m( CAB) = 90° veya m( BAC) = 90° biçiminde gösteririz.
b. Açıölçerimizle CD ışınını aşağıdaki gibi çakıştıralım. Açıölçerimizin iç kısmında yazılı olan 0° ile 90° arasında kalan herhangi bir yere F noktası işaretleyelim. Örneğin bu nokta, açıölçerimizin iç kısmında yazılı olan 60° çizgisinin üzerinde olsun. Açıölçerimizi kaldırıp cetvelimiz yardımıyla CF ışınını oluşturalım:

C bir dar açıdır. Bu açının ölçüsünü sembolle m(C) = 60°, m( FCD) = 60° veya m( DCF) = 60° biçiminde gösteririz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları Koza Yayınları[/syf]

c. Açıölçerimizle EF ışınını aşağıdaki gibi çakıştıralım. Açıölçerimizin iç kısmında yazılı olan 90° ile 180° arasında kalan herhangi bir yere G noktası işaretleyelim. Açıölçerimizi kaldırıp cetvelimiz yardımıyla EG ışınını oluşturalım:

E bir geniş açıdır. Bu açının ölçüsünü sembolle m(E) = 120°, m( GEF) = 120° veya m( FEG) = 120° biçiminde gösteririz.

Aşağıdaki kareli kâğıtta oluşturulan açıları inceleyelim. Gönyemizden yararlanarak bu açıların dar, dik ve geniş açıdan hangisi olduğunu belirleyelim:

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Koza Yayınları[/syf]

➜ ÇÖZÜMLÜ CEVAP KAĞIDI (1)

➜ ÇÖZÜMLÜ CEVAP KAĞIDI (2)

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Koza Yayınları Sayfa 155-156-157-158 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Matematik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap