Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Miray Yayınları Sayfa 177

“10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 177 Miray Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Miray Yayınları Sayfa 177

Isaac Newton’ın (Ayzık Nüv- tın) bahçede elma ağacının altında otururken kafasına elma düştüğünü ve bu olayın sonucunda yer çekiminin varlığını fark ettiğini duymuşsunuzdur. Biz bu hikâyeyi biraz değiştirelim:

Newton uzanmış, ağaçtaki elmaları seyrederken bir elmanın dalından koptuğunu görür ve bu elma başına düşmeden yerinden kalkması gerektiğini fark eder. Düşen elmanın, yerden yaklaşık 5 metre yükseklikteki bir daldan koptuğunu varsayarsak elmanın koptuktan t saniye sonra yerden yüksekliğini, y = – 5 t 2 + 5 eşitliği ile gösterebiliriz. Bu durumda elmanın yere düştüğü ana kadar geçecek zamanı bulmak için – 5 t 2 + 5 = 0 denklemini çözmemiz gerekir. Bu denklem nasıl çözülebilir? Sizce Newton, elma kafasına düşmeden önce kalkabilir mi? Neden?

Neler Öğreneceğiz?

• İkinci dereceden bir bilinmeyenli denklemleri ve bu denklemlerin köklerini bulmayı
• Diskriminantı
• Sanal birimi
• Karmaşık sayıyı
• Karmaşık sayıların eşleniğini
• İkinci dereceden bir bilinmeyenli denklemin kökleri ile katsayıları arasındaki ilişkiyi

a, b, c e R ve a ! 0 olmak üzere ax2 + bx + c = 0 biçimindeki eşitliklere ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklem denir. Eğer varsa x yerine yazıldığında bu eşitliği sağlayan gerçek sayılara denklemin kökleri, köklerin oluşturduğu kümeye de denklemin çözüm kümesi denir.

Aşağıdaki ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklemlerin katsayılarını belirleyelim.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Miray Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 177 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!